Aloes

ALOES i profilaktyka antynowotworowa

Skuteczna walka z nowotworami jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stawia sobie współczesna medycyna. Na początku dwudziestego pierwszego wieku ciągle jeszcze musimy przyznawać się do tego, że nie jesteśmy w stanie ogłosić na tym polu naszego sukcesu, nie możemy jednak zaprzeczyć temu, że wiemy o nich coraz więcej.

Przez lata lekarze zastanawiali się nad tym, czy odpowiednie nawyki żywieniowe mogą przyczynić się do tego, że zminimalizujemy (jeżeli nie jesteśmy w stanie go całkowicie wyeliminować) ryzyko pojawienia się choroby nowotworowej. Zwolennicy teorii głoszących potrzebę odwołania się do rozwiązań typowych dla medycyny naturalnej, aby uporać się z nowotworami często uważani byli przy tym za swego rodzaju zagrożenie dla osób zajmujących się medycyna konwencjonalną. Dziś jesteśmy już jednak jak najdalsi od podobnych uogólnień, a pacjenci, którzy wykorzystują preparaty aloesowe w profilaktyce antynowotworowej mają poparcie lekarzy dla swoich działań.

Oczywiście nie powinniśmy utrzymywać, że zalety aloesu w połączeniu ze zmianą nawyków żywieniowych (rezygnacja z żywności wysoko przetworzonej, jedzenie większej liczby posiłków złożonych z owoców i warzyw, spożywanie produktów bogatych w kwasy Omega-3) dadzą nam całkowitą pewność, że nie zapadniemy na chorobę nowotworową. Możemy jednak przyjąć, że oryginalne właściwości aloesu przyczynią się do wzmocnienia naszego organizmu i do poprawy jego funkcjonowania, to zaś może pomóc mu zarówno w zapobieganiu procesom prowadzącym do powstawania komórek nowotworowych, jak i w walce z rakiem. Aloes działa przecież oczyszczająco na układ pokarmowy przyczyniając się do likwidacji zalegających w nim mas kałowych, wzmacnia odporność całego organizmu, a jednocześnie oczyszcza go z metali ciężkich, jest zatem rośliną o działaniu, które możemy określić mianem antynowotworowego.