Aloes

ALOES dla urody

Aloes staje się jednym ze składników coraz większej grupy kosmetyków pojawiających się na polskim rynku, a osoby, które sięgają po rozwiązania posiadające w swoim składzie miąższ lub sok z tej rośliny potwierdzają, że preparaty tego typu są naprawdę skuteczne.

Przykładem produktów, które wzmacniają swoje działanie dzięki aloesowi są między innymi kosmetyki do włosów. Okazuje się przy tym, że sam rodzaj włosów nie ma w tym przypadku większego znaczenia, aloes równie silnie oddziałuje bowiem tak na włosy suche, jak i na te, które mają skłonność do przetłuszczania się. Kosmetyka wykorzystuje to, że potrafi on znakomicie nawilżać je i odżywiać, nie bez znaczenia jest zaś i to, że roślina ta wspomaga proces regeneracji zniszczonych włosów, dzięki czemu może okazać się znakomitą alternatywą dla wizyty w salonie fryzjerskim prowadzącej do ich ścięcia.

Właściwości bakteriobójcze, które posiada miąższ aloesu przyczyniają się również do tego, że jest on coraz częściej stosowany jako składnik dezodorantów. Choć ludzki pot jest bezwonny, bakterie, które zamieszkują skórę przyczyniają się do tego, że często staje się on źródłem nieprzyjemnego zapachu. Jego wydzielanie uważane jest dziś za wyjątkowo niewłaściwe, nie powinniśmy dziwić się więc słysząc, że dla wielu osób staje się problemem nie tylko kosmetycznym. Eliminowanie niekorzystnych dla człowieka bakterii przyczynia się do tego, że zapach potu staje się mniej dokuczliwy, ponieważ zaś aloes ma działanie antyalergiczne, w zdecydowanej większości przypadków stosowanie dezodorantów z jego udziałem nie powoduje podrażnień skóry skłaniających nas do zaprzestania kuracji.

Aloes coraz częściej jest również składnikiem balsamów do ust, a jego skuteczność okazuje się dla nas prawdziwym darem zwłaszcza zimą, gdy wiele osób musi borykać się z problemem popękanej i nieestetycznie pomarszczonej skóry na wargach. Kosmetyki tego typu nie tylko zmiękczają naskórek i pomagają w szybszym gojeniu się pęknięć, ale także przyczyniają się do tego, że skóra zyskuje bardziej skuteczną ochronę nie tylko przed wiatrem i mrozem, ale również przed promieniowaniem słonecznym, które w czasie mroźnej zimy może być dla niej nie mniej niekorzystne niż ma to miejsce w trakcie upalnego lata.

Właściwości aloesu wykorzystuje się również w trakcie produkcji żeli pod prysznic, roślina ta jest przy tym w szczególny sposób ceniona przez te osoby, które marzą o kąpieli przede wszystkim dlatego, że pozwala im ona na zrelaksowanie się i odprężenie. Warto zwrócić przy tym uwagę na to, że stosowanie żeli powstających na bazie aloesu nie przyczynia się wyłącznie do kojącego działania na skórę. Aloes jest w stanie stymulować krążenie podskórne, dzięki czemu nasze ciało może dłużej zachować młodość, a także usprawniać oddychanie skórne i przemianę materii oczyszczając skórę nie tylko z nadmiaru niszczonych komórek, ale również ze szkodliwych dla niej bakterii.

Aloes zainteresował również producentów emulsji do opalania, nie powinno dziwić nas więc to, że coraz większa gama produktów tego typu dostępnych obecnie w sprzedaży jest wzbogacana właśnie o miąższ tej rośliny. Aloes od wieków stosowany był jako rozwiązanie chroniące ludzki organizm przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego, nie dziwi więc to, że właśnie ta jego funkcja jest szczególnie ceniona obecnie, gdy szkodliwy wpływ człowieka na środowisko naturalne przyczynia się do tego, że promieniowanie to jest jeszcze bardziej niebezpieczne niż miało to miejsce do tej pory.